Profilaktyka
Jak często się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak istotna jest profilaktyka, czyli zapobieganie próchnicy i przeciwdziałanie chorobom dziąseł.
Profilaktyka próchnicy polega na zapobieganiu pojawienia się próchnicy oraz spowolnienia rozwoju już istniejących ognisk próchnicy.
Najczęściej profilaktyka próchnicy kojarzona jest z zabiegami przeprowadzanymi u dzieci. Jednak zdecydowanie profilaktyka jest tak samo ważna u dorosłych jak u dzieci.
Profilaktyka zaczyna się w domu od regularnego i dokładnego mycia zębów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na strefę przydziąsłową, która lubi być pomijana podczas mycia. Najlepiej stosować pasty do zębów z fluorem w dawce 1400 ppm. Kolejny etap profilaktyki to regularne – minimum raz dziennie – przed snem prawidłowe nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i stosowanie płukanek profilaktycznych do płukania jamy ustnej. Ważnym elementem jest również prawidłowa dieta, w której unika się słodkich przekąsek oraz słodkich gazowanych napojów.
Profilaktyka profesjonalna w gabinecie polega na zabezpieczaniu głębokich bruzd specjalnymi lakami. Warto także pamiętać u dzieci o regularnej (minimum co 6 miesięcy) profesjonalnej fluoryzacji za pomocą żeli, pianek lub lakierów fluorkowych o przyjemnym smaku.
Profilaktyka chorób dziąsłowych opiera się na regularnym (minimum raz w roku a najlepiej 2 razy w roku) usuwanie kamienia za pomocą skalingu nad i poddziąsłowego oraz piaskowaniu. Warto też pomyśleć o regularnej kontroli obecności kieszonek dziąsłowych oraz radiologicznej kontroli poziomu kości.