Diagnostyka stomatologiczna

Diagnostyka stomatologiczna Katowice

Celem diagnostyki jest wykazanie głównego problemu dotyczącego zdrowia jamy ustnej. Na diagnostykę stomatologiczną składają się zarówno badanie diagnostyczne potocznie zwane przeglądem oraz diagnostyka obrazowa czyli wykonanie zdjęć rtg pojedynczych zębów czy grupy zębów a także całej jamy ustnej.

Do diagnostyki obrazowej zaliczamy również tomografię komputerową. W stomatologii tomografia zwana CBCT jest tomografią stożkową, co zapewnia dużo mniejsze dawki promieniowania niż zwykła tomografia.

Kiedy i po co diagnostyka obrazowa? Konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego, zdjęcie pojedynczego zęba lub grupy zębów przy niecharakterystycznym bólu zęba, czy przy urazie zęba a także celem kontroli procesu leczenia. Zdjęcie pantomograficzne (całej jamy ustnej) wykonuje się najczęściej celem wykluczenia zmian wewnątrz kości szczęki i żuchwy, zaś zdjęcie cefalometryczne (z boku czaski) stosowane w ortodoncji ma na celu zobrazowanie wzajemnego położenia szczęki do żuchwy i czaszki. W naszym gabinecie istniej możliwość wykonani każdego z tych zdjęć.

Diagnostyka stomatologiczna próchnicy to nie tylko badanie jamy ustnej i zdjęcia rtg, ale także używanie kamery wewnątrzustnej, która pozwala uwidocznić pacjentowi potrzeby lecznicze w obrębie jego jamy ustnej. Do diagnostyki obrazowej często wykorzystujemy także cyfrowe obrazowanie zębów prześwietlonych światłem laserowym bądź diodowym, aby uwidocznić to czego jeszcze nie widać na zdjęciu rtg.

Nasze Centrum spełnia wszystkie europejskie normy jakości przy zachowaniu najbardziej restrykcyjnych zasad ochrony radiologicznej Pacjentów.

Informacja o wpływie na zdrowie ludzi i na środowisko działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego

Działalność związana ze źródłami promieniowania jonizującego w naszej jednostce nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Postępowanie naszej firmy ze źródłami promieniowania jonizującego jest zgodne z warunkami zezwolenia Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach i obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie wynikającymi z ustawy prawo atomowe, a także zapewnia minimalizowanie wpływu odpadów na środowisko. Nie ma uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego / Dz.U. z 2005 poz.168/- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
– pracownicy: 20 mSv/rok,
– ogół ludności: 1mSv/rok.

Uwaga:

  • na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
  • Zakład Diagnostyki Obrazowej nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych

 

MediRaty