Aparaty ortodontyczne
W 1723r. francuski stomatolog Pierre Foucharde uznawany za ojca nowoczesnej ortodoncji założył pierwszy aparat ortodontyczny. Użył złotego paska przeciągniętego między zębami, by wprowadzić do łuku zęby stojące poza nim. Od tego czasu ortodoncja stale się rozwijała, by jak najskuteczniej leczyć wady ortodontyczne u pacjentów. Po pierwszej wojnie światowej pojawiły się ruchome aparaty ortodontyczne wykorzystywane do leczenia poważnych wad zgryzu, jednak przebieg leczenia zależał bardzo od zaangażowania i zdyscyplinowania pacjenta. Następnie pojawiły się aparaty stałe składające się z zamków naklejanych na zęby oraz przeciąganego między nimi drutu. Obecnie wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom aby aparaty były niewidoczne pojawiły się aparaty nakładkowe.
O rodzaju aparatu ortodontycznego, który będzie najlepszym rozwiązniem problemu pacjenta decyduje lekarz wraz z pacjentem, w naszym gabinecie najczęściej wykorzystujemy aparaty stałe, nakładkowe typu Invisalign, Clear Aligner.
Aparaty nakładkowe
Aparaty nakładkowe to odmiana aparatu stałego pomimo że są to aparaty, które pacjent może samodzielnie usunąć z jamy ustnej, dają one lekarzowi takie możliwości terapeutyczne jak aparaty stałe. Aparaty nakładkowe są wykonane z przezroczystego materiału w postaci szyny nakładanej przez pacjenta na zęby. Szyny te są przyjazne w dotyku dla pacjenta, nie ranią śluzówki, wykonane są z atestowanych i bezpiecznych polimerów. Często posiadają dodatkowe zagłębienia, w które wchodzą guziczki montowane przez lekarza na zębach. Guziczki są rożnych kształtów wykonywane z materiału światłoutwardzalnego w kolorze zęba. Guziczki wraz z nakładką generują odpowiednią siłę przemieszczającą ząb w pożądanym kierunku. Aparaty nakładkowe wymagają takiej samej higieny i zdyscyplinowania ze strony pacjenta jak aparaty stałe. Leczenie za pomocą aparatów nakładkowych jest dla pacjenta łatwiejsze do zaakceptowania, a niejednokrotnie przebiega szybciej niż aparatem konwencjonalnym.
Aparaty stałe
Aparaty stałe to aparaty składające się z odpowiednio dobranych zamków naklejanych na zęby pacjenta oraz drutu przeciąganego pomiędzy nimi. Wśród aparatów stałych wyróżniamy konwencjonalne tradycyjne aparaty metalowe z rozpinanymi tzw. „ kolorowymi gumkami” na zameczkach. Kolejną odmianą aparatów stałych są metalowe aparaty samoligaturujące to znaczy zameczki posiadają odpowiednie klapki zamykające bezpiecznie drut bez konieczności zakładania kolorowych gumek. Aparaty stałe metalowe są wykonywane z różnych rodzajów stopów metali za równo niklowych jak i tytanowych, w zależności od potrzeb leczniczych pacjenta. Kolejną grupą aparatów stałych są aparaty estetyczne składające się z zamków ceramicznych i rozciągniętego druciku w białej osłonce. Niezależnie od zastosowanego aparatu stałego od pacjenta wymaga się bardzo dużego reżimu higienicznego, czyli mycia zębów po każdym posiłku, a także mycia zębów pomiędzy zameczkami.
Clear Aligner
Clear Aligner to rodzaj systemu leczenia wykorzystującego aparaty nakładkowe. System ten składa się z etapów dostosowanych w zależności od potrzeb leczniczych pacjenta. Każdy pojedynczy etap składa się z 3 nakładek soft, medium i hard. Każda nakładka noszona powinna być od 7 do 10 dni, a wiec pojedynczy etap to 21 do 30 dni, po których wykonuje się w laboratorium kolejny komplet nakładek dla następnego etapu. Czasem oprócz nakładek konieczne jest umieszczenie guziczków o odpowiednim kształcie wykonanych z materiału światłoutwardzalnego. Dopiero nakładki razem z guziczkami generują odpowiednią siłę potrzebną do przemieszczenia zęba w oczekiwanym kierunku. Nakładki te powinny być noszone przez całą dobę i zdejmowane tylko do jedzenia i picia. Pacjent po każdym posiłku jest zobowiązany umyć żeby.
Invisalign
Invisalign to kolejny system leczenia aparatami nakładkowymi. W tym rodzaju aparatów każdy etap składa się z pojedynczej nakładki która jest noszona od 7 do 14 dni (średnio przez 10 dni). O ilości etapów decyduje rodzaj wady pacjenta. Nakładki te zawsze wymagają umieszczenia guziczków odpowiednim kształcie w różnych miejscach na zębach, tak by wygenerować siły prostujące zęby. Guziczki te są jak w poprzednich rodzajach wykonywane z materiału światłoutwardzalnego w odpowiednim kolorze zęba. Nakładki te są wykonane z miłego i bezpiecznego dla błony śluzowej materiału. Tak jak poprzednie wymagają noszenia przez całą dobę i zdejmowania tylko do jedzenia i picia. Po każdym posiłku konieczne jest umycie zębów.