Protetyka
Pod pojęciem protetyki kryje się dziedzina stomatologii zajmująca się rekonstrukcją zniszczonych (w stopniu uniemożliwiającym zastosowanie innych metod stomatologii zachowawczej) i utraconych zębów. W obrębie protetyki możemy wyróżnić uzupełnienia stałe – których pacjent nie wyjmuje z ust, oraz ruchome – wyjmowane protezy.
Każdy brak zęba powinien być uzupełniony protetycznie. Nawet pojedynczy brak zębowy, który nie został zaopatrzony może na przestrzeni czasu mieć poważne konsekwencje dla całego uzębienia, powodując przesuwanie się zębów, zaniki kości wyrostka zębodołowego szczęki i części zębodołowej żuchwy.
Wśród najczęściej wykonywanych uzupełnień protetycznych dominują protezy ruchome. Pozwalają na szybkie uzupełnienie rozległych braków uzębienia. Możemy wyróżnić protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe oraz protezy elastyczne (acetalowe i akronowe).
Wśród uzupełnień stałych wyróżniamy licówki, korony i mosty protetyczne. Licówki pozwalają na poprawę kształtu i koloru zębów w celach estetycznych. Korony pozwalają na odbudowę znacznie zniszczonych zębów, a mosty na uzupełnienie braków zębowych ograniczonych z każdej strony własnymi zębami.
Odpowiedni wybór uzupełnienia zależy od oczekiwań pacjenta oraz możliwości zastosowania danego uzupełnienia, o czym decyduje lekarz.